Marketing, Biznes Technologie…ciekawostki?
Header

Windows Live SkyDrive – najlepsza darmowa „chmura”.

Marzec 5th, 2012 | Posted by admin in Ciekawostki | Recenzje i oceny | Technologie

Coraz więcej ludzi pracuje przy komputerach tworząc lub edytując pliki. Kiedy wielomiesięczną pracę np. copywritera da się zmieścić na pendrivie to jeszcze nie ma problemu, ale co z zajmującymi czasami po kilkanaście GB projektami z Photoshopa czy innych programów graficznych? W pewnym momencie technika poszła drogą niejako dalszego rozwoju pendrivów tworząc po prostu dyski zewnętrzne USB jednakże noszenie w kieszeni całkiem sporego urządzenia plus elementów zasilania nie należało to wygodnych. Zamiast więc czekać na miniaturyzację dysków zewnętrznych ludzkość miała okazję zwrócić się ku nowoczesnemu i w zasadzie w swej prostocie genialnemu urządzeniu – dyskom w chmurze. O co tu chodzi?

WIndows Live SkyDrive

WIndows Live SkyDrive

Dysk w chmurze (czyli w oryginale Cloud Computing) działa jak zwykły dysk z tą różnicą że można się z nim połączyć przez internet, a więc z każdego praktycznie miejsca na świecie. Ktoś powie, że przecież jest już system FTP i do zdalnego i szybkiego przesyłania plików nadaje się znakomicie. To prawda, jednak żaden FTP nie daje takiej swobody operowania plikami jak chmura. Powtórzmy jeszcze raz, że chmura niczym się praktycznie nie różni w użytkowaniu od normalnego dysku, możesz nawet ustawić sobie listę odtwarzania muzyki z chmury. Tu już nie chodzi tylko o wrzucanie i ściąganie plików tylko właśnie o używanie chmury w czasie rzeczywistym.

A czy używanie chmury jest skomplikowane i drogie? Istnieją oferty darmowe, oczywiście nie dają one tylu opcji co płatne, ale spełniają wszystkie wymogi dysku. Przyjrzyjmy się jak to wygląda w darmowym Windows Live SkyDrive. Rejestracja jest prosta, wystarczy założyć adres e-mail w Hotmail albo konto na platformie Windows Live. Po zarejestrowaniu się dostaniemy od razu 25 GB miejsca, które możemy wykorzystać jak nam się podoba. Udostępnianie plików, które wrzucimy na dysk także nie nastręcza problemów, wystarczy podać adresy e-mail osób, którym chcemy dać dostęp do plików i to wszystko. Jako administrator możemy zdecydować jaki czy nadać konkretnym folderom status „Publicznych” czyli oczywiście każdy ma do nich dostęp, czy prywatnych z dostępem tylko dla wybranych przez nas użytkowników.

Panel w  WIndows Live SkyDrive

Panel w WIndows Live SkyDrive

Masz także możliwość określenia zakresu praw, jakimi cieszyć się będą użytkownicy – od ciebie zależy kto będzie mógł w pełni edytować pliki (zmieniać, kasować, wrzucać nowe) a kto będzie mógł tylko przeglądać (tylko do odczytu). Jako że jest to usługa firmy Microsoft mamy dostęp do internetowych aplikacji Word, Excel, OneNote i Power Point. Jeśli wierzyć zapowiedziom, będzie także można połączyć się z usługą Windows Live Mesh, która zsynchronizuje zdjęcia, filmy oraz pliki muzyczne z dwóch lub więcej różnych komputerów, dzięki czemu nie odczujemy różnicy między korzystaniem z komputera w domu czy w pracy i zawsze będziemy mogli mieć łatwy dostęp do wszystkich danych. To wszystko sprawia, że Windows Live SkyDrive to najbardziej atrakcyjna i najlepiej dopracowana darmowa chmura na rynku. Warto jednak pamiętać, że nie jedyna.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>